Bloguju: 010 Něco o lži

012-Vemaiel

Také si myslíte, že lhát se nemá? Nu, ale není to ploše moralistické vidění? A co když není lež jako lež? Co když lež nemusí mít pejorativní nádech? Co když lež může mít stejnou hodnotu jako pravda? Co když se PRAVDA snaží jen VYZVÍDAT a co když LEŽ se snaží CHRÁNIT? Odpověď nebude tak jednoduchá.

Lež je cesta ke svobodě

Také máte zakódováno, že lhát se nemá? Slyšeli jste poslední dobou o někom, jak haní druhého, že něco zastíral nebo dokonce lhal?

Lež jako lék

Někteří lidé jsou nuceni lhát a zastírat jenom proto, že se pohybují v prostředí, kde se hraje na otevřenost, srdečnost. Lhaní může být cesta, jakým si chránit své soukromí a plány.
Je to medicína lišky.

Lež jako cesta ke svobodě

Žijeme v egocentrické společnosti, málo se hraje na otevřené srdce a když – tak na otevřené srdce napůl. Ego dokazuje, prokazuje, nachytává. Lež může být jako cesta ke svobodě.

Lež jako taktika

Taktické myšlení je vítáno v momentě, kdy se cítíme chycení v pasti. Lež (zamlčení faktů) je ochrana našeho soukromí. Tam, kde druzí příliš intervenují do našich záležitostí je lepší vytvářet energii ticha. Děje se tak často, kdy selže „život“ a my se dostaneme do úzkých a lidi, které potřebujeme jako podporu, šijí do všeho, co jsme udělali a nenechají na nás nit suchou. Potvrdí si své ego, potvrzují si ho dlouhodobě. Potřebují to, aby mohli pomáhat.

Lež jako osvobození

Někdy je dobré nalhávat si do kapsy, že naše podmínky jsou jiné, než ve skutečnosti jsou. Pomůže nám to překročit práh smrti – tam, kde bychom se vzdali životu, začínáme tvořit novou realitu pomocí berliček lži. Např. Na venkově se nám žije lépe než ve městě, i když jsme od jakživa spíše kavárenští povaleči.

Někdy nás chce život něčemu naučit. Když to chce udělat, šoupne nás do nevýhodných podmínek a my se učíme vidět věci z druhé strany. Byl jsi bohatý? Hupla a jsi chudý. Byl jsi nezávislý? Hupla a jsi v nezávidihodném postavení? Byl jsi namyšlený? Budeš méněmyslný.

Nu, naše zkušenosti nejsou stejné a ani být nemohou. To co někdo nepochopí do konce života, nemusí pochopit ani v životě příštím. To co druzí dělají vám, nemusí vidět dokonce nikdy ve svém pravém světle.

Netřeba si dělat hlavu z nutných opatření – lež, skrývání do hájemství může být zkrátka dobrou osobní ochranou, naší skutečnou svobodou.