Čtvrteční dopis – 16.8.2017 – Je to ale lišák, ten Rajneesh!

Namasté příteli,

týden utekl a já opět zasedám nad klávesnici, abych napsal dopísek pro tebe.

Kdysi jsem seděl na balkoně jednoho bytu na předměstí Budapešti a hostitel mi povídá: „Vy Češi. To je samá kávička, čajík, dopísek…“ a pokračoval ve výčtu zdrobnělin, které tak často používáme. Ani nevím proč mě to tak překvapilo. Možná mě do té doby nenapadlo, že jinde by to tak být nemuselo.

Stojí mi tu kávička. Udělal jsem si ji dnes ale obzvlášť silnou. Asi je to tím, že z regálu v krámě zmizela moje oblíbená fialově balená.

Musím se přiznat, že by mě ani ve snu nenapadlo, jak pomalu budu tvořit Siderické kompasy. Začal jsem v úterý dopoledne, je čtvrtek ráno a stále je nemám hotové. Asi je to tím, že co díl, to dvacet minut věštby.

Nezdá se to. Když jsem začal tvořit videa každý den, výrazně mě to ovlivnilo v plánování práce. Změnil se nejen denní rytmus, ale i vnitřní jádro, pracovní doba se natáhla a opravdu málokdy teď uplyne klasických osm hodin práce a já mám hotovo.

Nestěžuju si, jen ty Siderické kompasy nejdou připravit tak jako dřív a už vím, že příště je budu muset naplánovat jinak, asi se ten čas protáhne čekací doba na výklad. Ještě si nejsem jistý. Ale pravda je, že včera jsem už v půl šesté večer odpadnul do postele a probudil se před půlnocí, jak jsem byl vyřízený.

V hlavě mi jen běželo: „Nemáš hotové Siderické kompasy. Nemáš hotové Siderické kompasy“ a s tím jsem i usnul. Když jsem se probudil, postel mě vcucávala. Jediné, co mě z ní na chvíli dostalo byla chuť na zmrzlinu a obrovská žízeň.

Tak to vidíš. Pracuji, jako každý jiný člověk. Taky jsem po práci unavený. A rozhodně nesvítím jako sluníčko, když dotočím videa.

Lidé si často myslí, že jsem rozlobený, když jsem unavený. Protože ze mě vyprchá příznačný lesk. A najednou všichni znejistí, kam se poděl ten laskavý Rajneesh (nebo Rajneesh jiného druhu) a začnou se ptát: „Jsi naštvaný?“ nebo „Co ti je?“ A mně není nic. Jen jsem sám pro sebe. Nic neukazuji. Nic nevyzařuji. Jsem si uvnitř sebe, uvnitř svého klidu kupříkladu. Ne že bych neuměl být naštvaný, to umím taky dobře, …

Dnes se už s tebou rozloučím. Ještě mám připravit Magický kartopád a tam si s tebou budu povídat dále. „Je to ale lišák, ten Rajneesh! Jak ten si to umí zařídit, aby nebyl sám!“

S láskou
Rajneesh Pranapati, věštec