Čtvrteční dopis – 20.4.2017 – Kdy jsou karty nejsvobodnější

Namasté příteli,

tak tu sedím a přemýšlím. Na stole mi svítí magická křišťálová koule, chvíli se modrá, pak zelená a nakonec je celá nachová. Poslouchal jsem Magický kartopád a říkám si, jak je neuvěřitelné, že se věci tak rychle dějí – kolik se toho stihne udít od doby, co ho natočím do doby než ho publikuji a nestačím se vlastně ani podivovat – trochu jako bych vytvářel nějakou matrici pro všechny z vás.
     A tak jak poslouchám sám sebe a uvědomuji si, co říkám, napadne mě, kolikrát si přeji, aby karty hovořily o trochu víc rychleji, byť už dávno vím, že karty hovoří tak rychle, jak chytrý je posluchač. Že zkrátka v posluchačově hlavě se musí teprve připravit prostor pro to, co tam má padnout. Tedy nejdříve mozek zrýt a pak osít. Jinak to nejde – není to jiné ani v mém případě. Myšlenka plodí druhou, první předchází, aby zryla mysl, druhá, aby mysl oplodnila…
     Takže poslouchám, poslouchám a pak si říkám – proč někdy tak mermomocí chci, aby všechno dávalo smysl. Jakoby něco víc osvětlilo, když řeknu, že je to hlavně o práci, přitom zcela očividně ne – je to stejné.  I kniha vypoví příběh bez nějaké teze. Teze všechno jen zplošští a zabetonuje.
      Přeci jen, karty poví nejvíc, když jim klademe co nejmíň překážek ve smyslu nějakého důkazu. Kartář tu nakonec není proto, aby dokazoval, ale osvětloval. Jednoduše – důkaz se hodí víc k Poirotovi.
     Jako spisovatel se cítím svobodněji, když nechám své myšlenky rozeběhnout. Tak jsem šel tento týden cvičit a až na křižovatce o pár metrů dál se ptám, co tam vlastně dělám. Myšlenky se mi rozutekly po chodníku pár metrů dopředu…
     Není nad to občas se ztratit ve vlastním světě…
S láskou
Rajneesh Pranapati, věštec