Čtvrteční dopis – 24.8.2017 – Jak nahoře, tak dole

Namasté příteli,

asi nejzajímavější pohled na svět Jak nahoře, tak dole z poslední doby se mi vybavuje seriál Stranger things, který je za prvé opravdu strašidelný a za druhé zábavný. Tyto dvě věci se nevylučují. Oblíbil jsem si tak Millie Bobby Brown, sleduji ji na instagramu a baví mě asi jako hrdinové z Game of thrones (Hra o trůny) nebo 6 feet under (Odpočívej v pokoji).
    Nicméně. Hurá! Včera pozdě v noci jsem odeslal podklady k tisku nových karet. Do poslední chvíle jsem se mazlil s logem. Moc se mi líbí.
Pravdou také je, že jsem si při tvorbě těchto karet procházel silným procesem, ostatně je tomu tak vždy a asi nikdy nedocením dost období, kdy jsem nemohl najít nikoho, kdo by ilustroval mé první karty. Jsem rád, že jsem se vydal cestou autorství, protože mi to otevřelo mnohé obzory o sobě samém.
     Vlastně si povídám s kartami od samého začátku, kdy o nich začínám přemýšlet. A to je ještě dlouhá doba k tomu, než je položím na papír. Předchází tomu hledání formy, byť to tak na první pohled nevypadá. Ale když už zasedám nad papír, abych na ní vrhnul svou představu, už přesně vím, jakou techniku budu používat, dokonce mám nakoupené vše do poslední věci, kterou potřebuju a musím říct, že se mi tak rozrůstá (je to sice trochu nadnesené, ale čtvrteční dopis to unese) můj malý ateliér, který mám v místnosti, která by za obyčejných okolností sloužila jako kompotárna nebo komora na krámy.
     Ale když já do té místnosti vlezu, stane se tam ze mě Hayo Myiazaki, i když bez té jeho pověstné cigarety. Ale abych nebyl příkrý k českým umělcům. Nevím proč, včera, když jsem ležel v posteli jsem myslel, z bůhví jakého důvodu, na animované filmy Hermíny Týrlové a Karla Zemana (od něj zejména ten animující sklo, ten má ráda moje babička) snad že by mě bavilo po domácku si natočit animovaný film. Však bych věděl, jak na to. Když jsem studoval na filmové škole v Písku, svým spolužákům jsem jezdil pro nožičky a ručičky na Barrandov, aby mohli točit svůj první animovaný film nebo jsem posouval figurkou v obrovské maketě města, zatímco kameraman snímal políčko po políčku. To byly časy.
     Teď jsem pokorný lidový umělec z Jizerských hor. Ach ano, to už jsem vlastně jednou byl, ale to jsem psal tu poezii… jen tak pokora mi chyběla.
     Neskonalé díky patří mé patronce, která podpořila tuto sadu karet. Díky ní jsou karty již ve výrobě a brzy se tak budete moci těšit na karty Jak nahoře, tak dole v Magickém kartopádu.
    Napovídal jsem toho již dost. Budu se těšit opět příští týden!
S láskou
Rajneesh Pranapati, věštec

PS

Pozor! Bude se měnit e-shop z letního na podzimní. Nezapomeň si vybrat něco ještě teď v létě!

Silný transformační proces se uzavírá 31.8.2017

Pozor! Do konce srpna ke všem video-výkladům přiložím do emailu kartu Jak nahoře tak dole.