Je to jenom byznys

Stojím s děvčaty pod Stromem plnícím přání zatímco prší a povídáme si. Teď mi přijde zajímavé to, kde jsme stáli, když jsme si povídali o ezoterice jako o byznyse. Když někdo narazí na toto téma v mé přítomnosti, nejde mi myslet celkem objektivně, je-li to vůbec možné.

Důvod je jednoduchý. Rozhodl jsem se pracovat v oblasti svého životního poslání. To, co mě naplňuje a baví mě i živí. Nemyslím si, že bych chtěl v této oblasti pracovat vždy, do této oblasti mě to vtáhlo. Živit jsem se chtěl filmem, televizní tvorbou a uměleckou činností. Nahoře to viděli jinak.

A tak jsem nelelkoval a podnikal kroky. Nakonec mě vždy nejvíc udivuje, když někdo jenom hovoří a nedělá. Ale co už.

Když jsem se rozhodl podnikat v oblasti výkladů karet, léčení, iniciací – první, co mě položilo na kolena bylo vše, co je nutné fakticky splnit – ať už je to obligátní zdravotní, sociální, daně… a nakonec to, že vlastně neumím vůbec podnikat.

Má cesta ezoterikou je zároveň tiché učení se podnikání, marketingu a dalších věcí s tím úzce souvisejících. Cesta je to trnitá, asi stejně jako když člověk buduje Milostiplnou zahradu. Spoustu věcí se nepovede, člověk musí začít odznovu, přestavuje, přebudovává, víc se ptá „Proč? Jak? Co? Jaký by měl být další krok?“ než že by paušalizoval, generalizoval. Pravdou je, že se ohlížím přes rameno, dívám se, co jsem zasel, jak co roste, zalévám, doplňuji…

A pak stojím tváří v tvář někomu, kdo řekne: „Stejně je to jenom byznys.“ Nebo „Vyděláváš na neštěstí druhých.“ Popřípadě, tak jako v případě děvčat pod Stromem přáním – hovořili jsme o někom jiném, jak to má nastavené…

Často se obracím do pole svých vlastních zkušeností. Více méně se tam poslední dobou obracím stále – všímám si, kolik lidí se obrací do pole zkušenosti jiných. Ale je to poptávkou klientů. Někdo se mě tuhle zeptal: „A nebudeš dělat tohle? Co na to říkáš?“  A já, že se obracím do pole svých zkušeností, své moudrosti, tam kde mám zkušenost. Někdy je to limitující, zvlášť, když chci někomu vysvětlit, proč se na věc dívám, jak se na ni dívám. Vzniká mylný dojem, že neumím mluvit o ničem jiném než o sobě.

Když přijde žena do drogerie a hledá lak, nepřijde ji divné, že u něj najde poblíž odlakovač. Když ale někdo nakoupí diagnostiku negativních energií a doporučím mu proces odrušení negativních energií, už se začně zaobírat myšlenkou, jestli mi nejde o peníze. Mohl bych dát jiný příklad. Při nákupu benzínu se nikdo nediví, že si u kasy může koupit sladkou tyčinku, ale když někomu vypracuji Celoživotní výklad dle Grožnjanského mystéria, přijde mu divné, že mu nabídnu rituál Homa na odčištění karmy.

Když se vrátím pod Strom plnící přání. Zdá se, že skrytým přáním nás tří bylo: „Aby s námi bylo zacházelo s úctou a respektem.“ I já jsem zažil negativní zkušenost při nákupu on-line, ale vzal jsem si z toho ponaučení a potvrdilo mi to cestu, kterou jdu – tvořit svůj vztah s klienty, vztah založený na respektu a důvěře.

Když se podívám zpět, usmívám se, jak jsem začínal – naivně, bez zkušeností, povědomí, nástrojů a o to víc jsem pyšný, že jsem se naučil všemu potřebnému a mohu říct s klidem v srdci:

„Můj byznys, má láska.“

A odhazuji pejorativní nádech v dál…