Když nemáš na výběr a jdeš za kompromisem

Tvůj výběr kartáře, kartářky, terapeuta, léčitele, doktora, zubaře či jakékoliv jiné profese může být ovlivněn už jen tím, že nemáš na výběr. Můžeš být determinovaný prostředím – v tvé blízkosti nikdo danou profesi nevykonává. Můžeš být determinovaný svými finančními prostředky – prostě kopeš za jinou ligu. Můžeš být determinovaný také tím, že kvalitu, kterou požaduješ ti nedokáže nikdo poskytnout. A tak jdeš za kompromisem. Mhouříš jedno oko, přihmuřuješ druhé, pak obě div nezavřeš. Ale má vůbec smysl s takovou za někým chodit? I kdyby ti ten člověk dal svůj servis zdarma, nebudeš spokojený.

Řekl bych, že s kartářem je to stejné jako se zubařem, možná s tím rozdílem, že kartář nemá svou sekretářku (i když stát se to může) a čekárnu plnou lidí (i když pomyslně možná). Tak se porozhlídneš kolem sebe a zjistíš, že na tvém sídlišti působí jeden kartář. Je to ale dost ošidné. Zná tě. Vídá tě nakupovat v krámě a nejspíš slyšel nějakou tu historku, co zaslechl u kasy. A nebo se ti podíval na facebook, protože máte společnou kamarádku. A ty teď nemáš jistotu, že to, co ti řekne, opravdu vypátrá z karet. Moment překvapení, kouzelného opojení, že někdo něco odkryl, co nemohl vědět je pryč. A i kdyby to bylo to jediné, proč ke kartáři chodíš….

Jenže – když nemáš na výběr, tak jdeš prostě za kompromisem. Sedíš u věštce, u kterého jsi sedět nechtěl. Nemáš k němu důvěru. A přestože k němu nemáš důvěru, jdeš k němu příští rok znovu a pak zas, protože věštce, abys pohledal.

A tak tam sedíš, posloucháš – a nebo tě možná ani nezajímá, co ti chce říct a tak mu povídáš, jak to máš – přeci jen tě slyšel u té kasy v obchodě a bůhví, co si o tobě myslí. Možná si dokonce myslí, že nejsi dost duchovní. Proč by měl být nad věcí i v době, kdy nakupuje?

A tak tam sedíš, něco mu povídáš a on už jen útrpně kouká, protože co ti mohl říct, už neřekne. Deset tisíc a jedny dveře se zavřely.

A tvůj věštec, za kterým bys chtěl, bydlí sto kilometrů daleko, za věštbu si říká ranec a když k tomu připočítáš cestu tam a zpátky, volno v práci – povzdechneš a naplánuješ si schůzku se svým blízkým známým ze sídliště napřesrok.