Nebezpečný milenec.

Jestli jsem měl něčím otevřít cestu malování, tak právě tímto obrazem, který je hodně osobní. Jednak maluji tajemného přítele, který se nechal okouzlit tématem nebezpečného milence.

A pak nebezpečný milenec není tajemný přítel sám, ale nástroj v jeho rukou, na obraze pohozený na posteli, droga známá jako poppers. Je to slangový název pro alkyl-nitrit, butyl-nitrit, isobutyl-nitrit či amyl-nitrit, které se využívají jako afrodiziakum. Více k této látce na wikipedii zde.

Zjednodušeně řečeno se jedná o nebezečnou látku vdechovanou nosem nebo ústy, která způsobí rychlou eufórii. Když jsem kdysi vykresloval automatickou kresbou účinky této látky – bylo to jako by její duch odnesl duši velmi daleko od těla – a v těle tak zůstalo jen to animální – zvířecí.

Obraz tak vystihuje nejen realitu tajemného přítele u okna, ale také pokroucenou realitu – na obloze za ním jsou dvě planety, mraky slívající se do mlhoviny – poppers ovlivňuje úsudek.

Je to velmi podobné téma zdánlivě nevinnějšího obrazu Vraní oko, o kterém se rozepíši v dalším příspěvku.

Z technického hlediska jsem se u tohoto obrazu učil důvěřovat procesu, užívat si každý jeho krok (zatím nejvíc jsem u tohoto procesu litoval procesu vrstvení, kde každá další vrstva zakryla „něco“ krásnějšího) a být spokojený s výsledkem nehledě na to, jak krásné vrsty zmizely vespod.

A proč měl tento obraz otevřít mou cestu malování na zakázku? No přeci, abych neměl strach malovat věci, které jsou pravdivé – abych nemaloval jen věci líbívé. Abych maloval svobodně a beze strachu.


Tento obraz byl už darovaný.
Líbí se ti můj obraz a chceš mě podpořit jako malíře?