Vaše slova mi nic nového nepřinesla

Asi není jiné věty, u které bych se kdy víc zastavil než je právě tato. Jakože „Ó?! Skutečně? Co tím myslela?“ A přitom je zcela jasné, co tím daná osoba myslela. Slyšel jsem tato slova od odběratelů, četl jsem ho v komentářích několikrát.

Za každým komentářem je malá komůrka, lhostejno, jestli se jedná o pozitivní nebo negativní komentář. Když pročítám komentáře, ladím se. Když se ladím, ladím se na pozadí. Na tu komůrku, co je schovaná za ním.

Vaše slova mi nic nového nepřinesla pak může znamenat mnoho věcí. Od vyjádření prostého faktu, že má slova dané osobně skutečně nic nepřinesla, přes stížnost egoisticky smýšlející osoby (vnímající svůj svět sebestředně), že výklad je prostý informací, po (a to je ten lepší případ) překvapující zjištění, že to nebylo ani v plánu – božském záměru – přinést nějakou informaci, nebo snad dokonce NĚCO NOVÉHO!

Právě jeden komentář nedávno mi to připomenul:

„I když mi vaše slova nic nového nepřinesla, přinesla mi něco jako klid v duši.“

Není právě nic víc skličujícího, než neustálé klopýtání o mělčinu. Tak nějak si myslíš, že jsi dosáhl určité hloubky ve své práci, vlna přílivu přinese nové odběratele a ty najednou začnou  klopýtat přes hrany mých karet a opět dá nějakou dobu, než objeví, že jsou to magická zrcadla a mají co nabídnout, jen když odloží aktivismus, složitý přístup k životu, zbrklost, hněv, zatrpklost.

Možná si říkáš: „A není to přirozené, Rajneeshi?“ Je, dozajista je. Nevím proč, ale když to teď říkám, vidím u sloupu přivázaného bělocha a Indiána, co odpočítává kapky dopadající na lebku svého zajatce. Jak dlouho zajatec tuto torturu vydrží?

Ještěže nejsem zajatcem! Nikdy bych se nevymanil z vlivu komentářů a skrytých komůrek rozličných mravkolvů.

Někdy ten komentář přejdu, někdy sosám z komentářů nektar svižně, někdy potřebuju víc toho naladění, ale jedno platí stále: „Odpovědět znamená jít do hloubky.“ Proto často pomlčím, nic nepíšu – i kdyby to bylo jen proto, aby někdo neměl špatný pocit, že jsem odpověděl jinému – a jemu zrovna ne.

Vaše slova mi nic nového nepřinesla je de facto nejtrýznivějším komentářem. Je za ním skryté ohrnutí nosu nad věšteckým neumětelstvím. Přesto „klid v duši“ je základ pro smysluplné jednání člověka.

Z klidu vzchází moudré jednání. Z falešného aktivismu zbrklé, unáhlené rozhodování vedoucí od ničeho k ničemu. Třeba k tomu, že dáme někomu falešnou radu, po které se cítíme lépe – protože jsme řekli své. Takže možná ne vedoucího od ničeho, ale od bezvýznamnosti a malosti.

Klid v duši je pak nejvyšší aspirací a je jedno, jak k němu jako kartář dospěju. Jednou fůrou informací, podruhé meditací, potřetí világošem. Co by mělo za smysl vykládat karty a nepostarat se o takovou základní věc – aby se každý cítil zastředěný, uvnitřněný. Nebo alespoň někdo, když už ne všichni. Co naplat, někdo ve výkladech na youtube přeskočí – jeden znělku, druhý úvod, třetí outro. Všechno má ale hlubší smysl.

 

Zastav se.

Vydechni.

Nehledej zbrkle informace.

Obraz se ti poskládá sám.

Bez úsilí.

Prostě jen buď.

Klid v duši se dostaví.

 

A tak jak se ladím na komentáře, žádám si o Světlo, naději, úctu a také o klid, lásku a další spoustu věcí pro mé klienty a odběratele. Youtube kanál, webové stránky, věci které vytvořím se pak stávají „Všemi barvami života Rajneeshe Pranapati“, magickým zaklínadlem, mantrou, co přináší trochu klidu do jinak pobrkaného rytmu dnešního světa.